Prehlada/ gripa/ viroza

Savjeti, preporuke, iskustva u rješavanju zdravstvenih tegoba

Prehlada/ gripa/ viroza

PostPostao/la Luna dana 20 vel 2009 23:07

Bero je napisao/la:koristim i neke dodatke za koji vjerujem da mi pomažu u ozdravljenu (MaxFlu, sirup Islandskog lišaja, Propolis, vitamin C, multivitamin, razni čajevi).

Ne vjeruj :mrgreen: Od ovog nabrojanog eventualno ti pomaže vitamin C. I to uvjetno rečeno, jer ne znamo u kolikoj mjeri je taj koji koristiš sintetiziran.Tijelo liječi samo sebe, alat za to mu je: njegov imunološki sustav. Kad god si bolestan, neka ti ostanu negdje u pozadini dvije stvari: rasteretiti probavu i ojačati imuno. Zapravo već i prvo posljedično utječe na drugo. Bez lijekova/ pripravaka. Oni se više bave simptomatologijom. Treba samo dopustiti tijelu da odradi svoje.
Postat ću ti jedan citat, ali nažalost nemam više link od gdje sam ga skinula. S neke strane o sirovojelstvu ili prirodnoj higijeni pretpostavljam. I na engleskom je, a imamo pravilo da ne postamo članke na engleskom.
Ali evo mala iznimka ;;) :
What are colds?
Colds are the body's safety valve. When bodily wastes accumulate to a point where the normal channels of elimination (bowel, kidneys, etc.) can no longer keep up, the body uses cold symptoms to expel the excess. Left alone, the common cold will cleanse the body back to the level where optimal function is restored. When this flow of waste out of the body is stopped via medications and remedies, however, the body must either retain it or produce more severe symptoms to accomplish its goal of purification.
What causes colds?
The causes and proper methods of dealing with colds have been known for many years. Colds are not caused by bacteria or viruses, but by diet and lifestyle habits that overwhelm the body with toxins and other waste matter. Eating inappropriate foods, taking medicines or fractionated "nutritional" supplements, smoking, drinking alcohol, getting inadequate fresh air, exercise or sleep all contribute to the causes of colds. The cold itself is a constructive, restorative process undertaken by the body to step up the rate of elimination by enlisting, most commonly, the mucous membranes of the upper respiratory tract.
Why do colds "turn into" pneumonia, bronchitis or other serious illnesses?
Colds don't turn into more serious illnesses on their own. When simple symptoms escalate, it is always because they were initially suppressed with medications and remedies, or because the sufferer continued to indulge the causes of the original symptoms (a poor diet, too little rest, too little exercise, too much stress, etc). Colds should be left alone. They should never be treated with remedies of any sort - pharmaceutical, natural, herbal, homeopathic or otherwise.
If you are worried about missing your flu shot this year because of the vaccine shortage, it may comfort you to know that the best way to avoid getting the flu is not by being vaccinated but by living healthfully, which includes properly dealing with cold symptoms if/when they arise.
Starve a cold … or feed a fever?
There's an old, oft-misquoted saying that goes "Feed a cold and you'll have to starve a fever". Whoever coined it obviously knew something about health that has been lost in modern times. It means that if you continue to eat when you have a cold, your symptoms will get worse. That's because eating when acute symptoms are present interferes with the body's efforts to cleanse itself. Digestion requires, by some accounts, 50% of all our bodily energy. When you have a cold it's best to rest, stop eating altogether and allow your body to devote all of its available resources to healing and recovery.
Do colds prevent cancer?
In a way, yes. Since their sole purpose is to allow the body to catch up on its backlog of elimination, colds prevent the over-accumulation of wastes that leads to degenerative disease like cancer.
Cancer is nothing more than the end product of a chronically-polluted internal environment. Tumors are formed by the body to quarantine toxins that would otherwise cause damage to tissues and organs. The cells that make up and surround tumors are deprived of oxygen and other vital nutrients, so they adapt to their environment by transforming themselves into a different type of cell. When these cells replicate, cancer is born.
The same toxemic state that produces cancer also causes other degenerative diseases like diabetes, arthritis, lupus, chronic fatigue, heart disease and various digestive and bowel disorders including ulcers, colitis, and irritable bowel syndrome. These diseases all have a CAUSE and causes are never addressed by taking medicines or having body parts surgically removed. The proper way to deal with the symptoms of disease is to stop indulging the causes.
How can colds be prevented?
All of this is not to imply that it is a good thing to get colds. Frequent or even annual colds are a sign that your lifestyle habits are overwhelming your body's normal eliminative channels. Living healthfully allows your body to function without having to resort to emergency elimination mechanisms like colds.
Colds are common because the dietary and lifestyle mistakes that cause them are also common, especially during winter when people stay indoors, eat more processed food and less fresh fruit, get less exercise, etc. To prevent all disease, we need only give the body the raw materials that it requires: unprocessed, biologically-appropriate foods (raw fruits, vegetables, nuts and seeds), sunshine, sleep, fresh air, exercise, purposeful work, psychological security and emotional poise.
When you have a cold:
• Stay in bed, all day and night, and keep your eyes closed as much as possible.
• Stop eating and drink only pure water, or eat only fresh juicy fruits like oranges or melon.
• DO NOT take medicines, remedies, vitamins or supplements of any sort.
• Get fresh air, but stay warm.
• Do not take hot baths, showers or saunas.
• Spit your mucous (mucous is a transport medium for bodily waste).
• Know that by cooperating with your body, you will be feeling better in a matter of days, rather than weeks.
Luna
Site Admin

Re: Pomoć kod prelaska na sirovo

PostPostao/la velvet dana 21 vel 2009 12:53

Bero je napisao/la:vjerujem da mi pomažu u ozdravljenu (MaxFlu, sirup Islandskog lišaja, Propolis, vitamin C, multivitamin, razni čajevi).

Bolest ti nije nastala od nedostatka Maxflu-a ili sintetizirano umjetnih vitamina [-x
velvet

PostPostao/la Nea dana 21 vel 2009 14:06

Hm, osjećam želju uključiti se u ovu raspravu :). Zbog dužine teksta podijelila sam u 2 posta. Moje mišljenje leži negdje na sredini između mišljenja Lune i Velveta i drugog pola - profarmacijskog gledišta.
Prije svega bih se potpuno složila s Lunom oko toga da svaki organizam ima prirodni kapacitet obraniti/izliječiti se ako se osluškuju njegove potrebe i da mu se dovoljno vremena.

Luna je napisao/la:Kad god si bolestan, neka ti ostanu negdje u pozadini dvije stvari: rasteretiti probavu i ojačati imuno. Zapravo već i prvo posljedično utječe na drugo. Bez lijekova/ pripravaka. Oni se više bave simptomatologijom. Treba samo dopustiti tijelu da odradi svoje.

Većina nas ionako ima iskustvo da kad smo bolesni istovremeno baš i nismo gladni. Složila bih se s time da je to posljedica toga što je većina energije tijela usmjerena na borbu sa bolešću i da ako previše opteretimo probavu neće ostati dovoljno za tu borbu. Međutim, nema potrebe susprezati se oko toga, kad nam ionako tijelo samo šalje signalizaciju "sada baš i ne bih jeo" - dovoljno je samo poslušati ga.

No, čitajući članak koji je postala Luna, moram reći da je interpretacija "prehlade", po meni - apsolutno pogrešna. Svaku prehladu, uvijek i beziznimno uzrokuju virusi (ako su bakterije, onda to više nije prehlada nego upala, a i simptomi su drugačiji). Međutim, važno je znati da smo mi cijelo vrijeme okruženi tim virusima, a da nas uspiju napasti tek kada naš prirodni imunitet dovoljno oslabi da se mogu razmnožavati i uzrokovati simptome. Uzroci oslabljenja imuniteta i njegovog "propuštanja uljeza" mogu biti različiti, a svakako neki od njih su prehrana, stres, općenito način života... Tako da u većini slučajeva prehlada (viroza) je uzrokovana time što nam nešto u organizmu primarno nedostaje i onda je on u nekom trenutku posustao.
Nea

PostPostao/la Nea dana 21 vel 2009 14:07

E sad, što se tiče farmakologije i sintetiziranih vitamina rekla bih ovako: razne viroze, same po sebi, nisu dovoljno "ozbiljna" bolest da bismo i radi njih trebali gutati kojekakve izume farmaceutske industrije kojoj je ipak primarni cilj zarada (npr. maxflu...), obzirom da će sa njima ili bez njih jednako proći. Da, takvi pripravci rade samo na simptomatologiji. Bero već zna to moje mišljenje :) i zna da nisam zagovornik farmaceutske industrije općenito.

Vjerujem da ako dopustimo organizmu da se sam izbori sa ovim sitnim simptomima, da ga na taj način "treniramo" da ima bolje kapacitete sam se nositi s time u budućnosti (znači, vjerojatnije je da će se sljedeći put bolje znati obraniti od tih i sličnih virusa, pa možda i od nekih većih stvari - i to je jedino polje na kojem mogu potkrijepiti ideju da "prehlada štiti od raka" - viroze koje organizam sam pobijedi, dugoročno pružaju sposobnost i znanje organizma da se brani i da bude jači – no to još uvijek ne znači da će se doista i obraniti od raka koji je mutacija vlastitih stanica i koji nije uzrokovan samo i jedino lošim uvjetima već je njegov porast djelomično posljedica i (neprirodno) produženog životnog vijeka čovjeka - što se neka stanica više puta podijeli - to je veća vjerojatnost da će i mutirati, što je naš organizam slabiji – to je manja vjerojatnost da će uništiti na vrijeme tu mutiranu stanicu...). Znači, ok, većina pripravaka poput Maxflua, Coldrexa, „antibiotika za prevenciju“ (bez da doista postoji neka jača upala) i sl. su nepotrebni i čak mogu napraviti to da se organizam radi pomoći izvana ne nauči se sam braniti.

Sintetizirani vitamini su dodatak prehrani koji nije toliko učinkovit kao vitamini koji se vuku iz prehrane, ali mogu donekle upotpuniti „rupe“ ako iz prehrane ne uzimamo dovoljno.

S druge strane, modernoj medicini i farmaciji se ipak moraju priznati i neke dobre strane: danas je životni vijek čovjeka ipak produžen, antibiotici ipak liječe na vrijeme upale koje su nekad ubijale ljude, zahvaljujući sredstvima za smanjenje temperature ljudi više ne umiru masovno od gripe, određena doza dezinfekcije je ipak uništila kugu, koleru i ostale viruse i bakterije koji su uzrokovali velike pandemije u prošlosti i ubijale ljude, zahvaljujući nekim cjepivima (kojima smo svi ovdje cijepljeni) nemamo npr. TBC od kojeg su ljudi isto umirali u vrlo mladoj dobi itd. Naravno, da su se s vremenom pojavile bolesti modernog doba kojih prije nije bilo, naravno da svaki taj pripravak i proizvod ima i svojih štetnih strana, ali tako je sa svime, nije li?

Ono što želim reći je, da po meni, niti jedan ekstrem nije dobar – kako nije dobro previše nasjedati na „benefite“ farmakologije, industrije i tehnologije, jednako tako nije dobro niti baš ih potpuno odbijati. Vjerujem da zdravi balans i dobra procjena situacije donose najbolja rješenja.

Još jednom isprika zbog tolikog teksta... %%- :)
Nea

PostPostao/la Bero dana 21 vel 2009 15:11

Luna je napisao/la: Od ovog nabrojanog eventualno ti pomaže vitamin C. I to uvjetno rečeno, jer ne znamo u kolikoj mjeri je taj koji koristiš sintetiziran.

Koristim i multivitamin (ultra ABC plus) i vitamin C 500 od Natuaral Wealth. Da li ti vitaminski dodaci su korisni ili ne, ne znam ni sam. Prije jedno 2 godine sam bio na nekom testiranju vitamina u ljekarni - ne znam koliko je to pouzdana metoda, znam samo da je to radila osoba koja između ostalog i prodaje vitaminske dodatke. Znači, ako je željela da mi proda proizvode, bilo bi dovoljno da je rekla da imam deficite tih i tih vitamina. Međutim, preko tog testa mi je rekla da imam sve vitamine i minerale kako treba. U tom periodu se nisam hranio nešto drugačije nego do prije 5 dana - po mojoj prehrani očekivalo bi se da ću imati barem nekih deficita - i nisam ih imao. Žena nije znala da li koristim vitamine ili ne - vidjela me prvi put. S druge strane moja sestra je isto bila na tom testu, i ona je imala razne deficite. Moja sestra u to vrijeme nije pila vitamine. E sad, da li je taj test pouzdan ili nije, ne mogu znati sa sigurnošću.

Jedno vrijeme nisam ih uopće pio jer sam jednostavno zaboravio na njih. I ne kažem da sam zbog toga zadnjih mjesec dana uglavnom bolestan, ali nakon što ih nisam nekoliko mjeseci uzimao redovito, slučajno ili ne, zadnjih mjesec dana imam zdrastvenih problema.

Ono što ja vjerujem je to da tijelo ima neke koristi od vitamina u tableti - možda ne uzme onoliko koliko je navedeno u deklaraciji jedne tablete, ali ako i uzme i dio, to je već napredak. Kažem "vjerujem", jer ne mogu biti siguran u to.
To pitanje sa vitaminima u tableti je još jedna od tema gdje postoje različiti stavovi i svatko uspijeva naći neke argumente zašto je njegova perspektiva ispravna.

Luna i velvet, ovo što ste napisali, da li ovo znači da vi ne uzimate baš nikakve dodatke prehrani? Npr. multivitamin, B12, željezo i sl.? Ili ih ne uzimate samo kad imate prehladu?
Volio bih znati. :-)

Što se tiče sirupa isladnskog lišaja - moj dojam (kojeg temeljim samo na mojem iskustvu, ne znam teoriju koja stoji iza njega) je da je on dosta dobar za kašalj. Možda ima neke nuspojave za koje ja ne znam, ali kada ga pijem umjesto suhog kašlja koji je toliko jak da mislim da će mi pluća rastrgat, iskašljavam jako puno guste zelene tvari, a vjerujem da je prilično pozitivno da to izbacim iz sebe.

Luna je napisao/la:i ojačati imuno.

Da, oko toga mislim da će se svi složiti - da što je jači imuno sistem, to ćemo lakše ozdraviti. Rasprave nastaju u onom drugom dijelu - što je potrebno da imuno ojača - neki vjeruju da vitamin C u dodatku pomaže, da pomaže propolis u kapima i razni drugi dodaci, a netko (npr. ovaj članak) smatra da to šteti. Ja ne znam što bi rekao u ovom trenutku, nekako sam bliži tome da dodaci mogu pomoći - prihvaćam mogućnost da sam možda u zabludi.

Što se tiče članka, zanimljiv je, ali iskreno ne znam kako bi se postavio prema tome - da li je to stvarno tako ili ne.
Luna i velvet, da li vi kad imate prehladu postupite kako ovaj članak govori ili ne? Da li vi uopće ikad ni imate prehladu od kad ste na sirovoj prehrani? Ako vam se dogodi neka upala uzrokovana bakterijama, da li uzimate antibiotik ili ne?
Bero

Re: Prehlada/ gripa/ viroza

PostPostao/la velvet dana 21 vel 2009 21:04

Godinu dana nemam vec nista, apsolutno nikakvu bolest. Sirova hrana je rijesila sva, ali postepeno kako sam se navikavao na nju i povecava udio sirovog u prehrani. Dok sam uzimao B-complex, multivitamin, antialergijsku kremu za kozu, kortikosteroide za nos, stalno sam bio bolestan, ali doduse bio sam svezder. Sirovom hranom sam krenuo u izljecenje i dobio sam ga potpuno. Osjecao sam ga vise sto je vrijeme prolazilo i sto sam vise jeo sirovo.

Mislim da nije bit uopce u tome koje "zdrave" preparate uzimas, nego koje nezdrave tvari ces izbaciti iz prehrane. Izbacio sam sve postepeno:

- Izbacio sokove - poceo piti samo vodu
- Izbacio meso
- Izbacio bijeli secer, bijelo brasno, sol (obicna kuhinjska)
- Izbacio pasterizirane mlijecne proizvode, poceo piti sirovo mlijeko
- Izbacio rafinirana ulja

Ovo je bilo dovoljno da mi obje alergije nestanu za mjesec i pol dana. S time da je svaki dan rucak bio kuhani vegetarijanski, a vecera, dorucak i svi medjuobroci sirovi. To je bilo nekih 60% sirovog udjela.
Kasnije sam izbacio mlijeko totalno i ubacio zelene kasaste sokove. Ah koji preporod. E tu je poceo pravi proces konacnog ozdravljenja i ciscenja ostataka smeca iz organizma. Zato jer sam i dalje imao nekih sitnih problema sa zdravljem sto sam tek kasnije shvatio kada su nestali prelaskom na vise sirovog. Nema vise umora nikakvog, ne odmaram vise poslije rucka, spavam samo 5-6 sati preko noci, imam duplo vise energije nego prije, dobio sam fizicki i psihicki sklad, pozitivnije i mirnije razmisljam......otopilo se i ono malo sala-smeca na tijelu, a misici ostali isti ;) Dakle puno dobrih stvari se moze desiti svakome ako bude strpljiv i dosljedan ovom sirovom nacinu ishrane........Ovo sto sam nabrojao je proces od godinu dana, pa se moze zakljuciti da nista nije doslo preko noci =:)

Dakle ne uzimam nikve umjetne preparate, nikakve dodatke prehrani.
Vjerujem u ono sto radim i cime se hranim, a najbolje od svega, osjetio sam izljecenje na sebi i visestruka poboljsanja zdravlja i psiho-fizicke kondicije, pa doslovno uzivam u ovakvom novom nacinu zivota i hrane. Odusevljam se iz dana u dan jer osjetim nesto novo i stalno ucim. Smatram da sam jos na pocetku i da znam samo osnove za koliko-toliko zdrav zivot bez bolesti.

Naravno nisam ni ja svetac niti se necega drzim u vijek 100%. Nije ni to dobro za svakoga. Bar 1 tjedno pojedem kuhani vegetarijanki obrok sa zenom ili pojedem nesto malo s nesirovodskog menija. Ali tako nas je bog-priroda napravila, da mozemo malo i grijesiti. Pokusavam biti 100% sirov, ali nekada pokleknem, priznajem. Znam da ce mi vecu stetu i grijeh napraviti griznja savjesti i trosenje misli na nesto sto mislim pojesti, a ne bih smio, nego da to bez puno razmisljanja pojedem i gotovo. Naravno radi se o malim kolicinama nekih nesirovih namirnica.

Bero, procitaj neki moj stari post u predstavljanju i u sportu, tamo ima jos nekih detalja u vezi moga prelaska na sirovo.
velvet

PostPostao/la Bero dana 22 vel 2009 00:28

Nea je napisao/la: Ono što želim reći je, da po meni, niti jedan ekstrem nije dobar – kako nije dobro previše nasjedati na „benefite“ farmakologije, industrije i tehnologije, jednako tako nije dobro niti baš ih potpuno odbijati. Vjerujem da zdravi balans i dobra procjena situacije donose najbolja rješenja.

Ja se slažem s ovim. :-)
Bero

PostPostao/la Luna dana 22 vel 2009 17:27

Bero je napisao/la:Ono što ja vjerujem je to da tijelo ima neke koristi od vitamina u tableti - možda ne uzme onoliko koliko je navedeno u deklaraciji jedne tablete, ali ako i uzme i dio, to je već napredak.

Recimo da uzme taj mali dio. Ostatak percipira kao toksičnu supstancu i ulaže/gubi energiju na to da tu sintetiku izbaci iz tijela. Ako npr. pojedeš sirovu jabuku, tijelo iz nje uzme sve vitamine, bez napora, tijelo je ne percipira kao stranu supstancu.
Bero je napisao/la:Luna i velvet, ovo što ste napisali, da li ovo znači da vi ne uzimate baš nikakve dodatke prehrani? Npr. multivitamin, B12, željezo i sl.? Ili ih ne uzimate samo kad imate prehladu?
Volio bih znati. :-)

Dodatak prehrani je prilično širok pojam. Ako misliš na vitaminsko-mineralne i sl preparate sintetizirane u laboratorijima konvencionalne medicine - ne, ne uzimam ih uopće.
Bero je napisao/la:Luna i velvet, da li vi kad imate prehladu postupite kako ovaj članak govori ili ne? Da li vi uopće ikad ni imate prehladu od kad ste na sirovoj prehrani?

Simptomi detoksikacije su često isto/ vrlo slično onome što se naziva prehlada. Uvijek mi je pomagalo ovo: legnem u krevet, ništa ne radim - ne gledam TV, ne čitam, samo ležim zatvorenih očiju i pokušavam spavati (ili spavam). Ako se radi o glavobolji (imala sam 2-3 puta zaista jake napade glavobolje) - samo pijem vodu. I tako ležim i pijem vodu dok ne prođe. Obično bi prošlo nakon max do 5 sati. Ako osjetim peckanje u grlu ili se nos napuni sluzi - odmaram i pijem mlaku limunadu svakih cca 2-3 h. Sljedeći dan je sve ok, a nos curi dok se ne isprazni. Umjesto kapi za nos koristim parne kupelji lica s eteričnim uljima...ali stvarno se ne sjećam kada me zadnji put ulovilo...
Bero je napisao/la:Ako vam se dogodi neka upala uzrokovana bakterijama, da li uzimate antibiotik ili ne?

Da u dvorištu imaš smeće oko kojeg se uporno skupljaju (i razmnožavaju) muhe: da li bi tražio najučinkovitije sredstvo za ubijanje muha ili bi maknuo smeće?
Luna
Site Admin

PostPostao/la Luna dana 22 vel 2009 17:58

Nea je napisao/la:Sintetizirani vitamini su dodatak prehrani koji nije toliko učinkovit kao vitamini koji se vuku iz prehrane, ali mogu donekle upotpuniti „rupe“ ako iz prehrane ne uzimamo dovoljno.

U pravu si, donekle mogu. Ali zašto ići do Pariza starom Peglicom, kad je vjerojatnost da ćemo do njega stići novim Volvom neusporedivo veća :)
Nea je napisao/la:Ono što želim reći je, da po meni, niti jedan ekstrem nije dobar – kako nije dobro previše nasjedati na „benefite“ farmakologije, industrije i tehnologije, jednako tako nije dobro niti baš ih potpuno odbijati.

Pa...nekad baš i nemamo izbora, zar ne? Recimo, kako da ja odbijem primanje anestezije prije op noge na koju uskoro idem? =((
Luna
Site Admin

PostPostao/la Nea dana 22 vel 2009 21:44

Luna je napisao/la:Ako se radi o glavobolji (imala sam 2-3 puta zaista jake napade glavobolje) - samo pijem vodu. I tako ležim i pijem vodu dok ne prođe. Obično bi prošlo nakon max do 5 sati.

Hm, da ne poduzimaš apsolutno ništa, svaka jaka glavobolja bi nakon 5 sati trebala proći. Osobito ako piješ vodu (znači, redovito se hidriraš) i ležiš (opuštaš se). Ljudi (pa i ja - priznajem...) popiju tabletu jer žele da prođe prije od toga, a često puta to žele jer imaju posla/obaveza koje bi trebali izvršavati u tom periodu. To što si koji put ne možemo priuštiti čekanje na prirodno ozdravljenje je posljedica cijelog sustava ljudskog društva i novijeg načina života, no to je neka druga tema... ;). Isto je i sa prehladom - svaka prehlada će, ako ne radimo ne znam ni sama što štetno, nakon nekoliko dana, koliko traje životni vijek tog virusa - proći sama od sebe.

Luna je napisao/la:Da u dvorištu imaš smeće oko kojeg se uporno skupljaju (i razmnožavaju) muhe: da li bi tražio najučinkovitije sredstvo za ubijanje muha ili bi maknuo smeće?

Nisam skužila ovu analogiju - razumijem ju kao postupak prevencije, ali ne i kad jednom dođe do upale. Oprosti, nemoj se ljutiti, ali stvarno me nasmijala vizija koju sam imala kad sam je pročitala %%- :). Pa da ju opišem: mislim da je ipak zdravije pobiti bakterije sa napadnutog organa, nego ukloniti cijeli organ iz tijela =)) ;).

Luna je napisao/la:U pravu si, donekle mogu. Ali zašto ići do Pariza starom Peglicom, kad je vjerojatnost da ćemo do njega stići novim Volvom neusporedivo veća :)

Eh, pa mnogima je lakše samo popiti dodatak prehrani nego mijenjati cijeli životni stil i sve prehrambene navike - nije to ni tako čudno...

Luna je napisao/la:Pa...nekad baš i nemamo izbora, zar ne? Recimo, kako da ja odbijem primanje anestezije prije op noge na koju uskoro idem? =((

Da, točno to. Ako baš želiš možda možeš tražiti, ali...hoću reći da je u takvim situacijama ipak bolje da anestezija postoji, nego da je nema - ok, onda ne bi imala dileme, ali bi to bilo stvarno neugodno iskustvo... b-(
Nea

PostPostao/la Luna dana 22 vel 2009 23:19

Nea je napisao/la:
Luna je napisao/la:Da u dvorištu imaš smeće oko kojeg se uporno skupljaju (i razmnožavaju) muhe: da li bi tražio najučinkovitije sredstvo za ubijanje muha ili bi maknuo smeće?

Nisam skužila ovu analogiju - razumijem ju kao postupak prevencije, ali ne i kad jednom dođe do upale. Oprosti, nemoj se ljutiti, ali stvarno me nasmijala vizija koju sam imala kad sam je pročitala %%- :). Pa da ju opišem: mislim da je ipak zdravije pobiti bakterije sa napadnutog organa, nego ukloniti cijeli organ iz tijela =)) ;).

I mene si nasmijala :) Ne...smeće (u ovoj analogiji) bi predstavljajo ono čeg se nakupilo/ nije eliminiralo, a što je onda dopustilo zadržavanje, odnosno, neprirodno razmnožavanje bakterija/ virusa u našem tijelu. Što je onda uzrokovalo upalu. Smeće bi bilo uzrok, bakterije (muhe :mrgreen: ) subjekti radnje, a upala - posljedica svega toga. Kad unosiš antibiotik - ubijaš bakterije, ali nažalost - i one koje su dobre/ korisne našem tijelu (osobito one koje su zadužene za održavanje zdrave crijevne flore). Paradoks: onda ih poslije ljudi ponovo pokušavaju unijeti putem raznih probiotika. Dakle, ako sam dobro razumijela, naša mišljenja se razilaze oko stava o uzroku bolesti. Moj stav je da uzrok nisu virusi/ bakterije, već ono što je omogućilo njihovo zadržavanje/ razmnožavanje u tijelu. Bakterije su ionako svuda oko nas i u nama i stalno ćemo ih udisati, primati kroz pore, možda unijeti hranom...kužimo se? ;)
Luna
Site Admin

PostPostao/la Nea dana 22 vel 2009 23:39

Luna je napisao/la:Dakle, ako sam dobro razumijela, naša mišljenja se razilaze oko stava o uzroku bolesti. Moj stav je da uzrok nisu virusi/ bakterije, već ono što je omogućilo njihovo zadržavanje/ razmnožavanje u tijelu. Bakterije su ionako svuda oko nas i u nama i stalno ćemo ih udisati, primati kroz pore, možda unijeti hranom...kužimo se? ;)

Ne samo da se kužimo, nego nam se mišljenja niti ne razilaze tako puno ;).

Slažem se sa time da su bakterije i virusi cijelo vrijeme oko nas, a da je zapravo naš pad imuniteta dopustio da nas napadnu, razmnože se i izazovu simptome (to sam, mislim, već napisala u jednom od gornjih postova...). Zato su zdrave i prirodne metode fantastična - prevencija (iako čak ni one nisu potpuna garancija - pad imuniteta može biti uzrokovan mnogim uzrocima - stresom, neispavanošću, meteorološkim prilikama, prirodnim fluktuacijama organizma...).

Međutim, kad jednom dođe do jače upale u organizmu i kad se bakterije uspiju namnožiti, samo postupcima jačanja imuniteta ćemo ih se (pre)dugo i mukotrpno riješavati i opet je upitno hoćemo li uspjeti do kraja. Ponekad je i situacija takva da si ne možemo priušiti takva dugotrajna liječnja upala (jer je npr. upala na nekom vitalnom organu ili je jako neugodna ili neki treći razlog) i onda je svakako pametnije pobiti "muhe" antibioticima nego riskirati prelazak stanja u kronično ili čak smrt.
Dobar primjer je da danas, upravo zahvaljujući antibioticima, puno manje ljudi umire od npr. upale pluća iako ih puno više ih živi na umjetnoj, prerađenoj i sintetiziranoj hrani. :)
Nea

PostPostao/la Drax dana 22 vel 2009 23:53

Ja ću se samo nakratko uključiti u diskusiju s gledišta svog iskustva.
Mislim da nisam imao prehladu, virozu ili nešto slično već 10 godina. Zapravo sve od kada sam počeo paziti što jedem (a to je prije 10 godina bilo 5 puta gore od ovoga danas - bijelo meso, riba, kuhana hrana, sir itd., ali ipak još uvijek puno bolje od "tipične prehrane). Zapravo, ono što sam tada u potpunosti izbacio je bilo jedino mlijeko i crveno meso.
Zadnjih 1-2 godine, od kada se prebacujem na sirovo, pogotovo nisam imao nikakve simptome prehlade, viroze itd.
Prva stvar koju sam primijetio nakon čišćenja organizma je čist nos. Razlika u odnosu na prije je nevjerojatna!
Ne mogu ne primijetiti šmrcanje većine ljudi u zimskom periodu i njihovu konstataciju kako ih "hvata" viroza.
Lijekove sam uzimao jedino kao dijete, kad o tome nisam ni mogao sam odlučivati. Sada ne uzimam nikakve lijekove bilo kakve vrste (za bolove, antibiotike itd.) ni umjetne dodatke prehrani. Nastojim uzimati superhranu bogatu mineralima, vitaminima, sistemske enzime i još neke prirodne dodatke prehrani. Sve to naručujem iz vani, jer ih u nas nema.
Trebao bi napraviti analizu krvi i pratiti što se događa kroz vrijeme. Ipak treba uzeti u obzir da ne živimo u idealnom svijetu i da ne možemo uvijek imati organsko voće i povrće, čistu vodu i zrak pa nemam ništa protiv prirodnih dodataka prehrani.
Drax

PostPostao/la Nea dana 23 vel 2009 00:25

Drax je napisao/la:Mislim da nisam imao prehladu, virozu ili nešto slično već 10 godina.

Pa moram priznati da i ja dosta uspješno odolijevam napadima i epidemijama kojekakvih viroza (često imam slučaj da su svi oko mene bolesni, a ja - ništa) - što će tek biti kad ću neko duže vrijeme ustrajati u samo jednom kuhanom obroku dnevno ;). I stvarno se ne sjećam kad sam zadnji put pila antibiotike (ima tome više od 6-7 godina...).
Naravno, kad nemaš nikakvih zdravstvenih problema, onda nema niti potrebe za bilo kakvom intervencijom lijekovima (inače sam veliki protivnik "lijekova za prevenciju") - ti si očito pogodio super način koji odgovara tvom organizmu da ga zadrži u zdravom stanju. :)
Nea

PostPostao/la Bero dana 23 vel 2009 23:49

Luna je napisao/la:I mene si nasmijala

Nea zna biti dosta duhovita. I prepuna je drugih kvaliteta - ma ona je općenito super, baš mi je drago da se intezivno družimo. :-) Sorry Luna što idem malo off-topic, ali nisam se mogao suzdržati. ;)

Nea je napisao/la:upravo zahvaljujući antibioticima, puno manje ljudi umire od npr. upale pluća iako ih puno više ih živi na umjetnoj, prerađenoj i sintetiziranoj hrani. :)

Uz svo poštovanje sirovoj prehrani, da dobijem tešku upalu pluća uzrokovanu bakterijama pio bih antibiotik - iz svojeg iskustva znam da uz antibiotik će mi upala pluća proći - a to mi je u tom trenutku bio glavni problem, koje nuspojave je ostavio taj antibiotik ne znam, ali vjerujem da mi je u tom slučaju donio više dobrog nego lošeg. Druga stvar je prevencija - raditi na tome da je organizam tako jak (čist?) da do teške upale pluća ne dođe - i tu su mi motivirajuća pozitivna iskustva ljudi koji se hrane sirovo.
Nadam se da ću i ja jednom imati raw food super imune powers. ;-)
Bero

PostPostao/la velvet dana 24 vel 2009 08:17

Bero je napisao/la:Uz svo poštovanje sirovoj prehrani, da dobijem tešku upalu pluća uzrokovanu bakterijama pio bih antibiotik - iz svojeg iskustva znam da uz antibiotik će mi upala pluća proći - a to mi je u tom trenutku bio glavni problem, koje nuspojave je ostavio taj antibiotik ne znam, ali vjerujem da mi je u tom slučaju donio više dobrog nego lošeg.

Ovo je istina, to su ektremne situacije uz koje se i vecina prirodnjaka slaze. Nisu ni oni bas 100 % protiv sluzbene medicine :ugeek:
velvet

PostPostao/la eni dana 24 vel 2009 09:17

Ne znam kako vi, ali ja vjerujem da uopće nema razloga da imam upalu pluća uz hranu kakvu imam. Inače ni ne vjerujem u viroze, niti ikada nešto "pokupim" ako su drugi bolesni - drugi nisu moj problem. :-B
eni

PostPostao/la eni dana 24 vel 2009 09:21

Moram još jednom odgovoriti- ne bih bila ni na antibioticima-to bi bilo potpuno suprotno svemu u što vjerujem. To bi bilo kao da kada bih imala rak zanemarim sve i odem na liječničku terapiju, a ljudi se liječe da prijeđu na naš način prehrane i življenja. Mislim da ja to ne bih mogla!
eni

PostPostao/la velvet dana 24 vel 2009 13:59

Stvar je u tome da neces dobiti nikada nista od toga ako ides zdravim putem kao sada. %%-

Antibiotici nisu za nas =:)
velvet

PostPostao/la Nea dana 24 vel 2009 14:09

Bero je napisao/la:Nea zna biti dosta duhovita. I prepuna je drugih kvaliteta - ma ona je općenito super, baš mi je drago da se intezivno družimo. Sorry Luna što idem malo off-topic, ali nisam se mogao suzdržati.

Uh, sad mi je sve neugodno kako me nahvalio :oops: ... obostrano je ;) ;;)

eni je napisao/la:To bi bilo kao da kada bih imala rak zanemarim sve i odem na liječničku terapiju, a ljudi se liječe da prijeđu na naš način prehrane i življenja. Mislim da ja to ne bih mogla!

Pokušat ću večeras potražiti jedan tekst koji sam nedavno čitala, a koji ide u prilog liječenju tumora sa promjenom načina prehrane (koji svojom logikom objašnjava i zašto je sirova prehrana ta koja, uz pažljiv izbor namirnica, može imati fantastičan učinak), pa ako ga uspijem pronaći otvorit ću topic na tu temu...

Odmah da ti kažem, Eni, niti ja vjerojatno ne bih pristala na konvencionalno medicinsko liječenje tumora - ali tu se, do sada, baš nisu niti iskazali previše (za antibiotike ipak znam da djeluju na upale...).
Nea

Natrag na Zdravstveni problemi & rješenja

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.